Testy płatkowe to badanie wykonywane w celu diagnostyki alergii kontaktowej. Substancje używane do wykonania badania mogą być odpowiedzialne za występowanie zmian skórnych określanych jako wyprysk kontaktowy (rumień, grudki, przesuszenie skóry, świąd), często utrudniający codzienną aktywność. Do badania używa się substancji zawartych w tzw. polskiej serii podstawowej zawierającej 30 haptenów - wybranych jako najczęściej uczulające w populacji polskiej. Wchodzą one w skład kosmetyków, środków piorących, płynów do płukania, czy wreszcie przedmiotów codziennego użytku.
Plastry z testowanymi substancjami przyklejane są na skórę na dwa dni.
Jeżeli badana osoba jest uczulona na którąkolwiek z testowanych substancji, w miejscu nałożenia występuje rumień, swędzenie, grudki lub pęcherzyki. Objawy najczęściej występują po kilku dniach kontaktu. Testy płatkowe to badanie rozciągnięte w czasie. Po nałożeniu pierwszy odczyt następuje po 2 dniach, kolejny po 4 dniach. Czasem zmiany mogę wystąpić nawet po 7 dniach, dlatego warto być w kontakcie z lekarzem wykonującym badanie i bacznie obserwować skórę nawet do 10 dni po badaniu.
Nałożenie testów powinno zostać poprzedzone konsultacją alergologiczną lub dermatologiczną, w celu prawidłowej kwalifikacji. Niektóre leki, maści stosowane na skórę lub opalenizna mogą znacząco zmienić ich wynik.