Parking

Parking

Ze względu na lokalizację gabinetu na terenie osiedla mieszkaniowego, nie ma możliwości zapewnienia miejsc parkingowych. Przy bloku nr 1 na ul. Orlińskiego, w sąsiedztwie sklepu Rossman, znajduje się parking płatny (wjazd od ul. B. Włodarczyka).

Kleszcze

Kleszcze

Kleszcze

Nadeszła wiosna, a wraz z nią ciepłe dni, które spędzamy na zewnątrz naszych domów, na łąkach, w lasach, czy w miejskich parkach. Podczas tego typu aktywności możemy zostać ukąszeni przez owady takie jak:

 • komary,
 • meszki,
 • jak również kleszcze.

Po każdym ukąszeniu może powstać niewielki ślad zwany odczynem miejscowym, który nie wymaga specjalistycznego postępowania, niemal zawsze jednak zastanawiamy się nad ewentualnymi konsekwencjami.

CO TO SĄ KLESZCZE?

Kleszcze to pajęczaki należące do podgrupy roztoczy. Do prawidłowego wzrostu potrzebują  krwi żywiciela (drobnych i większych ssaków, ptaków, niektórych gadów). Ich ilość wciąż wzrasta na naszych łąkach, coraz liczniej występują także w miastach. Aktywność kleszczy rozpoczyna się na przełomie marca i kwietnia, żerują najintensywniej w okresie od wiosny do jesieni głównie w porach przedpołudniowych i wieczornych.

JAK SIĘ PRZED NIMI CHRONIĆ?:

Na spacer zakładamy ubranie z długimi rękawami, długie spodnie i obuwie kryjące stopy, a najlepiej także kostkę. Odsłonięte części skóry najlepiej spryskać repelentem (środkiem odstraszającym owady, a także kleszcze). Po powrocie ze spaceru najlepiej zdjąć odzież, strzepnąć ja na zewnątrz, oglądnąć skórę, nie zapominając o trudno dostępnych obszarach jak pachy, pachwiny, fałdy skórne(pożądane jest wzięcie prysznica i obmycie skory gąbka). Gdy na spacerze towarzyszy nam pies - dobrze jest oglądnąć także jego skórę, gdyż są one często łatwym celem dla kleszczy.

JAK USUNĄĆ KLESZCZA?

Ukąszenie kleszcza jest bezbolesne, ponieważ wprowadza on do naszej skóry substancje przeciwbólowe. Gdy zauważymy kleszcza wczepionego w skórę , należy jak najszybciej się go pozbyć. Chwycić kleszcza mocno i pewnym ruchem wyciągnąć, tak aby usunąć go w całości. Pomocne mogą być narzędzia dostępne w aptekach lub sklepach medycznych.

W żadnym wypadku nie należy wykręcać kleszcza, smarować go tłuszczem ani wgniatać.

Szacuje się, że w Polsce co drugi kleszcz jest nosicielem chorobotwórczych bakterii i pierwotniaków groźnych chorób m.in boreliozy, kleszczowego zapalanie mózgu, babeszjozy, bartoneliozy. Co roku odnotowuje się wzrost zachorowań na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Choroby odkleszczowe są bardzo groźnymi przewlekłymi chorobami z następstwem uciążliwych powikłań.

Borelioza - pierwszym objawem jest pojawiający się na skórze rumień, występujący wokół miejsca wczepienia się kleszcza. Jest on czerwony i szybko wędruje na obwód pozostawiając centralnie miejsce niezmienionej skóry, zanika samoistnie. Zauważenie rumienia jest wskazaniem do wizyty lekarskiej i ustalenia właściwego leczenia. Boreliozę leczy się antybiotykami dobieranymi w zależności od etapu choroby.

Kleszczowe zapalenie mózgu(KZM). Po ok 2-4 tygodniach mogą pojawić się objawy grypopodobne:

 • gorączka,
 • bóle mięśniowe,
 • ogólnie złe samopoczucie.

Objawy te ustępują po kilku dniach i mogą więcej nie powrócić. Jeżeli po kilku dniach ponownie występuje gorączka, bóle głowy należy pilnie skontaktować się z lekarzem.

Szczepienia ochronne są najskuteczniejszym i najbardziej efektywnym sposobem zapobiegania kleszczowemu zapaleniu mózgu.

JAK SIĘ SZCZEPIĆ?

Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu jest szczepieniem zalecanym. W Polsce zarejestrowane są dwie szczepionki przeciwko tej chorobie:

 1. FSME- Immun 0.25 ml Junior
  • FSME-Immun  0,5  ml
 2. Encepur K 0,25 ml
  • Encepur Adult 0,5 ml

Pierwszą dawkę szczepionki przeciwko KZM możemy podać w dowolnym terminie. Jednak najlepszym okresem jest zima lub wczesna wiosna, tak aby zakończyć szczepienie przed wyjazdem na wakacje i okresem największego narażenia na ukąszenia kleszczy. Dobry Ortopeda w Częstochowie. Schemat szczepienia podstawowego przeciwko KZM obejmuje 3 dawki szczepionki. Dawka przypominająca około 3 lata po ostatnim szczepieniu, następne dawki co 3-5 lat. Możliwe jest także wykonanie schematu przyspieszonego szczepienia dla osób, które potrzebują szybkiego zabezpieczenia przez KZM, a na szczepienie zgłaszają się wiosną lub latem.